Je rooibos účinný na alergie

Je rooibos účinný na alergie

Červený čaj z jihu Afriky je blahodárně působícím preparátem proti řadě nemocí, ale skvěle také povzbuzuje tělo k výkonům a zbystřuje mysl. To už je veřejně známo. Co však ještě dokáže překvapit, je informace, že rooibos je skvělým pomocníkem pro boj s alergií.

Jestliže vás trápí takové ty klasické projevy sezónní alergie, jako je kýchání, smrkání a slzení očí, anebo jste alergičtí na jisté druhy jídla a po požití je vám nevolno, může vaše nepříjemné příznaky zmírnit anebo dokonce v lehké formě zcela vymýtit, popíjeno rooibosu, afrického čaje snad na všechno.

Tolik antioxidantů, které v sobě ukrývá se snad ani nevyplatí jmenovat, protože je jich taková spousta, že by si normální člověk všechny nedokázal zapamatovat. Důležité je, že v něm jsou a pakliže se čaj, který vlastně ani pravým čajem není, pije pravidelně po několika šálcích denně, mohou se příznaky mnohých nemocí výrazně zmírnit a imunita člověka utvrdit.

I proto alergiím si skvěle tento nápoj vede a díky příznivým účinkům, právě v boji s alergiemi, je velice populárním nápojem v Japonsku. Není jisté, zda je to kvůli tomu, že je v Japonsku mnoho alergiků, anebo proto, že japonské čaje, ač mají mnoho skvělých účinků, tak v boji s nepříjemnou alergií zaostávají.

Oblast Cederberg, asi dvě stě kilometrů severně od Kapského města se nachází krásná příroda, plná rostlin, ale také mnohých plantáží Čajovníku kapského, tedy rostliny, ze které se rooibos poté zpracovává. Při popisu jednotlivých poddruhů čaje se popisují i mýtiny, ze kterých právě ten daný čaj pochází a alergikům už jen z té představy se dělá nevolno. Mnoho rostlin, mnoho pylu. Jenže zpracovaný rooibos a z něj uvařený nápoj je něco jiného. Skvěle chutná a pro alergii je hotovým postrachem.

Pro osoby, které mají rády fakta, je nutno uvést, že pravidelní popíjení rooibosu vede k tvorbě cytochromu P540, což je enzym, pomáhající metabolickému zpracování alergenů a tudíž výslednému zlepšení stavu alergie.

Ať už jde o alergie pylové, nebo chronické projevy alergie, dokonce i astma či akutní projevy nepříjemné alergie, je pití rooibosu příznivé na zmírnění všech příznaků. Dokonce skvěle funguje i jako prevence a může být velice nápomocný, před možným vznikem alergické reakce. Pokud jste tedy alergičtí na nějaký druh pylu, popíjejte denně, po celý rok pět až šest šálků rooibosu, v době pylové sezóny pak dávku zvyšte a všimněte si, že se vám mnohem lépe dýchá.

Rooibos se však neužívá jen jako nápoj. Čerstvě uvařený a řádně vyluhovaný rooibos perfektně funguje jako kapky proti nadměrnému smrkání a ucpanému nosu, který se může projevit právě vlivem alergenu. Jestliže vás kýchání a smrkání náhled postihne, nakapejte si do nosu, nejlépe rozprašovačem, ale klidně i kapáním, do nosu právě vyluhovaný rooibos a příznaky se zmírní. Pozor, nesmí být horký, pouze vlažný, klidně studenější.

Některé osoby trápí kožní vyrážky a svědění při průběhu alergie. V takovém případě je vhodné si postižená místa potírat právě uvařeným rooibosem, nebo si udělat rooibosovou koupel a další možností je forma obkladů.

A nakonec lze rooibos užít i na podrážděné oči. Ať už použití namočených odličovacích tamponů, které přiložíme na víčka, či použijeme přímo čajové sáčky, odlehčí zaslzeným a podrážděným očím.

Reagovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *