Má rooibos pozitivní zdravotní účinky?

rooibos čaj v poharu a sušený

Horský čaj, neboli rooibos pochází z oblasti v jižní Africe, nacházející se asi dvě stě kilometrů severně od Kapského města, v horské oblasti, kde se keři Aspalathus linearit výborně daří. Z tohoto keře se sbírají jehličkové lísky a ty se nadále zpracovávají, suší, aby vznikl produkt, který se zalévá horkou vodou a je výtečný jak pro tělo, tak mysl.

Domorodí obyvatelé popíjeli tento nápoj už nějakou dobu, když k nim dopluli holandští kolonizátoři a začali po zázračných účincích rooibosu bádat. Pro domorodce znamenal tento keř i výsledný nápoj velikou důležitost. Pili jej jak pospolu, součást kultury, ale především pro pozitivní účinky na jejich zdraví.

Rooibos byl a dodnes je součástí tradiční jihoafrické lidové medicíny a původní obyvatelstvu mu dokonce přisuzovalo magickou moc. Jinak si nemohli vysvětlit, že pití horského čaje je povzbuzuje, ale současně i vnitřně uklidňuje a pomáhá při řadě nemocí.

V Evropě se pak takové účinky zkoumali a bylo rozluštěno, proč je rooibos tak skvělý pro lidský organismus. Nejen že obsahuje mnoho vitamínů a minerálů, ale také řadu dalších skvělých látek.

Díky tomu je pravidelné popíjení rooibosu skvělé proti bolestem hlavy, odstraňuje také nespavost, nebo jiné problémy se spánekm a dokonce skvělých výsledků dosahuje i při léčbě kožních nemocí. Ať jde o akné, nebo různé ekzémy, či jiné pupínky, vždy rooibos ať už vnitřně, nebo dokonce pokládáním a potíráním vnější kůže, pomůže. Dobrých výsledků také pravidelné pití rooibosu dosahuje u alergií a podobných nemocí.

Šálek rooibosu skvěle zbystří mysl, takže mají lidé pocit, že je to díky kofeinu, které kávy a většina čajů obsahuje. Jenže zde jsme zcela na omylu, protože rooibos neobsahuje ani gram této povzbuzující látky. A právě tím je vhodný pro všechny osoby, bez omezení. Mohou jej pít jak děti, tak nemocní, těhotné apod.

Namísto toho, obsahuje antioxidanty, látky, jejichž úkol je pročistit tělo zevnitř. Tím je také podpořena vnitřní síla a člověk se cítí nabuzený, plný sil a pozitivní energie. Díky tomu si právě získal a stále získává čím dál větší oblibu u lidí.

Rooibos mohou pít bez omezení i děti a dokonce i miminka. Má mnoho protizánětlivých účinků, takže skvěle zabrání vzniku nebo rozvoji běžných nemocí a nachlazení, ale vhodný je i proti kolice a vůbec je rooibos šetrný na dětskou pokožku. Může být tudíž součástí kosmetiky.

Dospělí využijí takových vlastností, které znamenají uvolnění od stresu, různého vnitřního napětí a tím také prospějí klidnému a vydatnému spánku. Mimo to se postará i o odstranění bolestí hlavy a pomáhá předcházet běžným nemocím, jako je nachlazení, rýma, kašel. Ale dokonce i těch vážných jako infarkt, nepříjemné revma, vysoký krevní tlak, anebo časté psychické vyčerpání.

Výhodou tohoto nápoje je, že ho lze popíjet bez omezení, podle libosti, jak kdo snese a má chuť. Varianty s vanilkou nebo třeba karamelem navíc precizně zjemní trocha mléka a z čaje je najednou velice zajímavý a chutný nápoj.

Rooibos obsahuje mnoho skvělých látek, jako jsou vitamíny C, také vápník, hořčík, draslík, zinek anebo železo. Tím také posiluje imunitu a pročišťuje tělo. Tím je skvělým také jako prostředek při hubnutí.

Reagovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *