Jak připravit nápoj z rooibosu

nápoj z rooibosu

V našich končinách jsme zvyklí připravovat každý čaj běžným způsobem – zalít horkou vodou, nechat odstát a poté pít. Ne že by příprava rooibosu byla nějak, i pro začátečníka náročná, ale přece jen existují jistá pravidla, která, pokud se dodrží, je možno se těšit na skutečně výtečný zážitek z opíjení pravého rooibosu.

Snad ve všech kavárnách a restauracích v Kapském městě, ze příprava rooibosu pomalu hotové divadlo. Nic se nesmí pokazit a jsou zde pečlivě dány termíny a množství, které se musí dodržet. Vždy je stanoveno přesné množství, které se na šálek použije a stejně tak dobou louhování. Připravit výtečný rooibos v tak silné konkurenci země původu, jako je Jihoafrická republika a nic nepokazit, je hotové umění. Proto se všichni předhání v tom, čí rooibos je chuťově nejzemitější, ale také na pohled nejlahodnější.

Zde, v Jihoafrické republice pracuje mnoho lidí právě na sběru a zpracování rooibosu, takže je pro ně nejen nápojem, ale i pomyslným chlebem. Těmto lidem se točí život kolem rooibosu. Znají jak jeho historii, tak současnost a vědí, jak jej nejlépe připravit.

Čaj červeného zbarvení, který se k nám dostal díky kolonizaci Holanďanů, je výtečným nápojem a ještě lepším, pakliže se umí kvalitně připravit.

Nutné je vždy dodržovat hlavní zásady a vědět, co jak funguje.

Tak například to, že se rooibos pije zejména s mlékem a notnou dávkou cukru. Pro ty, co jsou zvyklí nesladit je samozřejmě možné cukr vynechat, ale zas je dobré zkusit i klasickou variantu. Mlékem se také nešetří, zvláště proto, že správný rooibos se připravuje hodně silný. Mléko tak chuť velice příjemně zjemní.

Je nezbytné pamatovat na to, že právě pravý rooibos je hodně silný. Ve své zemi původu, konkrétně pro ortodoxní vyznavače červeného čaje (jak se mu přezdívá), je slabý rooibos podobný trestnému činu. Kdo si dovolí ošidit své hosty? Jedině ten, který přípravě nevěnuje dostatečnou pozornost a čaj odbude – neslýchané. Proto je nutné do něj přidat mnoho mléka, ale také se to nesmí přehánět. Pokud rooibos začne chutnat po železe, je to jasnou známkou toho, že se to s mlékem přehnalo.

Jak se tedy správný rooibos připravuje? Jedna vrchovatá lžička rooibosu ne jeden šálek je tak akortá. Zalije se vroucí vodou a nechá tři až pět minut louhovat. Je dobré pamatovat na to, že při louhování se musí šálek přikrýt, aby se neuvolnili potřebné silice, které dodávají nápoji potřebnou chuť i aroma.

Doba louhování je sice stanovena, ale pokud se nedodrží a naopak přežene, nic se neděje. Naopak. Klidně můžete nechat čaj louhovat až dostudena. Výsledná chuť se nezmění, naopak se posílí a rozhodně nezhořkne, jak bývá zvykem třeba i jiných čajů.

V Africe bývá dokonce zvyk, nechat louhovat rooibos až několik hodin, dokud nezrůžoví. Tak to připravovali kdysi africké babičky a u některých jedinců se příprava ještě drží.

A to je důvod, proč rooibos připravený v Africe, chutná jinak, než u nás. Dovodem je prostě jiná příprava. V běžných afrických rodinách jsou zvyklí rooibos vařit na plotně, spolu s vodou. tak se dosáhne toho, že všechny obsažené látky se dostanou do nápoje a člověk si tak vychutná úžasný nápoj plný blahodárných účinků na lidský organismus.

Reagovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *