Může rooibos pomoci při nadměrném stresu?

Rooibos čaj a stres

Na světě existuje už nějaké to století. V Evropě se připravuje už téměř sto let, ale přesto se podvědomí široké veřejnosti dostal až v posledních letech. Řeč je o rooibosu, až zázračném nápoji, který povzbudí mysl, zbystří smysly, ale také příjemně uvolní a uklidní a to vše zcela bez kofeinu.

Rooibos zaznamenal skvělých výsledků při celkové únavě, ale i ztráty pozornosti. Hodí se popíjet klidně celý den, aby byl člověk dost aktivní jak v práci, tak při zájmových aktivitách, ale ještě si stihl udělat pořádek v domácnosti a klidně večer přečíst zajímavou knihu a přece po takovém dni bez potíží usnout.

Nápoj Rooibos existuje hned v několika variantách. Lidé mají rádi jak ovocné příchutě, ale i kakaové, karamelové nebo vanilkové. Mimo to zatvrzelým pianům kávy může velice chutnat rooibos , varianta espresso a to dokonce i s našlehanou pěnou. Má stejnou chuť, jako běžné takové kafe a navíc stejně povzbuzuje organismus, jak tento až fanaticky oblíbený kofeinový nápoj.

Pokud lidé začnou pít rooibos, jsou přesvědčeni, že musí obsahovat kofein, protože to prostě ani nijak není možné. Má stejné účinky, jako oblíbená káva a dokonce kávová varianta chutná také jako káva. Jenže rooibos je tím záhadný, že žádný kofein neobsahuje.

Nejenže povzbudí pozornost a zažene únavu, jenže také příjemně naladí a vnitřně uklidní tak, že večer se velice dobře usíná. Rooibos je vůbec snad nejznámější pomocník proti stresu, jehož dlouhodobé užívání nevede k závislosti ani k vedlejším účinkům.

Uvolnit se a zbavit se stresu se radí lidem po mnoho let a v dnešní uspěchané době je to slyšet snad na každém kroku. Zastavit se, uklidnit se, zhluboka nadýchat a najít si chvilku jen pro sebe. To je sice pravda a mnoho lidí to ví, jenže také apeluje na fakt, že na takové, ač potřebné uvolnění, není prostě čas. V zaměstnání práce až nad hlavu, doma nejinak a mezitím řada jiných aktivit. Není kdy si odpočinout. Takže v takových případech je jako zázračný preparát pro všechny takové, moderně žijící osoby ideální variantou nápoj rooibos.

Mnoho lidí žije dokonce v přesvědčení, že klasické kofeinové nápoje jim zaručí doplnění potřebných sil. Bohužel tělo, jakmile si na kofein zvykne, již na něj neúčinkuje a spíše jde o letmé povzbuzení, které si sami připouštíme jako jistou potřebu. Proto si také mnoho lidí myslí, že jim kofein pomůže uvolnění od stresu na napětí. Jenže je tomu zcela naopak. Ač máme takový pocit, kofein působí na naši citlivou nervovou soustavu a ta tak, že stres ještě podporuje.

V takovém případě je nejlepší variantou, jak se uklidnit, ale i načerpat dostatek sil, popíjet rooibos a nejlépe s kávovou příchutí.

Nápoj, který neobsahuje kofein, ale má povzbuzující účinky samozřejmě nemohl nechat vědce spát a ty, možná po několika šálcích rooibosu, začali bádat na této příčině a zjistili, že právě pití rooibosu snižuje množství biosyntézy kortisolu, tedy stresového hormonu, jež je hlavní příčinou všech takových napětí. Dokonce bylo jasně prokázáno, že při stresu je hladina kortisolu vysoká, ale po vypití šálku rooibosu se snižuje a při pravidelném pití je dost nízká. Navíc taková nízká hladina pomáhá při léčbě takových nemocí, jako je diabetes anebo vysoký krevní tlak.

Reagovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *