Rooibos – léčivý čaj bez kofeinu

Rooibos - léčivý čaj bez kofeinu

U znalců a příznivců čajů často panuje diskuze, zda je rooibos čaj nebo ne. Ve své podstatě jej můžeme mezi čaje zařadit, protože se připravuje stejně, jako klasický čaj a stejně tak se i podává, pije a také kupuje. Rooibos má i řadu klasických čajových účinků, a tak se nikdo nebude ani zlobit, když rooibos mezi čajem zařadíme.

Rooibos se získává z usušených lístků jihoafrického keře Aspalathus linearit. Je to jediný druh a díky následnému zpracování je na trhu mnoho druhů a podruhů tohoto výtečného čaje. V čajovnách a obchodech se nabízí plno různých čajů rooibos a protože nálev takového klasického rooibose je červené barvy a různých odstínů červené, přezdívá se mu také červený čaj.

K sehnání se rooibos jak v běžné variantě sypaného čaje, sušených lístků v sáčku, anebo potom i v nálevových sáčcích, varianta pro nás, běžné Čechy, známá a velice přívětivá. V supermarketech je většinou k sehnání již ochucená varianta rooibosu. Výborné jsou madové, vanilkové, ale také kakaové nebo karamelový rooibosy, či ovocné varianty. V dobrých čajovnách není problém sehnat jak uvedené varianty, či mnoho jiných, ale i původní, ničím neochucenou variantu.

Čaj rooibos je skvělou variantou pro všechny, kteří z jistých důvodů nemohou, nebo nechtějí pít nápoje s kofeinem. Rooibos totiž na rozdíl od jiných, klasických čajů a kávy žádný kofein neobsahuje. Čaj tudíž bez omezení mohou pít jak nemocní, tak těhotné ženy a také děti.

Lidé jej mají rádi právě díky specifické chuti, množství variant – bylinkové, ovocné, černé a jiné čaje, ale také díky řadě přísad, které se do čaje běžně přidávají. Jak citron, tak med, ale zajímavé je i mléko. Takto se dokonce čaj rooibos běžně připravuje.

Jenže nejen díky jemné chuti, je rooibos oblíben. Kdo se o čaje alespoň trochu zajímá, jistě už ví, že tento čaj má řadu příznivých účinků na lidský organismus a může být prospěšných u většiny nemocí.

Rooibos obsahuje mnoho minerálů, jako hořčík, železo, draslík, vápník aj, které významně odstraňují dlouhodobé a nepříjemné bolesti hlavy, psychického, ale i fyzického vyčerpání. Vyřeší vaše problémy s nespavostí, usínáním i neklidným spaním. Dokonce může být rooibos prospěšný při redukční dietě.

U nás se sice na pozitivní účinky přišlo poměrně nedávno, ale v Jihoafrické republice je tento keř běžnou součástí tradiční medicíny. Díky přítomnosti mnohých antioxidantů, nejenže rooibos posiluje imunitní systém, dokonce pomáhá zmírnit projevy takových nemocí, jako jsou různé alergie, astma, nebo i problémy se srdcem a cévním onemocnění.

Velice se také mluví o příznivých účincích při léčbě rakoviny. Zpomaluje rozvoj rakovinotvorných buněk, takže může být velice nápomocný, nutno však vědět, že rakovinu pouze samotný čaj nevyléčí.

Čaj rooibos se velice dobře prosazuje v kosmetickém průmyslu, vzhledem k tomu, že zpomaluje stárnutí pokožky a tak udržuje tělo mladistvé a svěží.

Reagovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *