Proč pít mate

Proč pít mate

V posledních letech se u nás poměrně často hovoří o nápoji, který má prý až zázračné účinky na lidský organismus – yerba mate. Ještě před několik roky jej znali pouze ortodoxní vyznavači čajových dýchánků a znalci čajů z celého světa. Dnes je čaj-nečaj už běžně k dostání i u nás, a velice rychle začíná stoupat i jeho obliba.

Nápoj Bohů, jak jej staří indiáni nazývali má řadu velice poštovních účinků na lidské tělo. Nejen že dodává výtečné množství energie, bojuje také s obezitou a má mnoho dalších skvělých vlastností. Mimo jiné prý významně bojuje s rakovinou a pomáhá předcházet i jejímu rozvoji. Z tohoto důvodu začali yerbu mate vyhledávat i ti, co čajům zrovna nevládnou. Ono vlastně yerba mate je takový čaj, nečaj. Nemá typické vlastnosti čaje, spíše bývá častěji označován jako nápoj.

A právě tímto božským nápojem vítali a uctívali indiáni své návštěvníky. Byl to symbol přátelství a pil je hromadně, v kruhu kmene. Dokonce se lístky cesmíny, tedy rostliny, ze které yerba mate pochází, našli i v hrobkách indiánských kmenů.

Již tenkrát znali indiáni skvělé účinky a používali výtažky z cesmíny při tradičním léčitelství jako takový univerzální lék.

O mnoho let, lépe řečeno století, později, byly v laboratořích podrobeny lístky i stonky detailnímu zkoumání, čím že je yerba mate tak výtečná pro lidský organismus a bylo odhaleno složení těchto malých, ale zázračných lístků.

Ve velkém množství se zde nachází vitamíny, zejména pak silné zastoupení vitamínů A, C, B a také E, dále množství betakarotenu, značné množství antioxidantů a nechybí ani minerály a stopové prvky, jako je železo, hořčík, vápník a draslík. To má za následek, že je pro náš organismus velice příznivým prvkem jako prevence, i jako přírodní léčba řady nemocí.

V Jižní Americe je tento nápoj tak tradiční, že je vůbec nejprodávanějším čajem ze všech a lidé jej tak běžně pijí, asi jako u nás ovocné čaje a kávu.

Yerba mate si pije v první řadě pro své povzbuzující účinky – obsah derivátů kofeinu zaručují bystré myšlení, fyzickou sílu, ale také jakýsi vnitřní klid duši. Lidé, kteří pravidelně pijí yerba maté jsou veselejší, klidnější a vyrovnanější. A tudíž i zdravější.

Indiáni yerbu mate používali jako jistou náhražku stravy, při nedostatku potravin a také ji pili v létě, oři nesnesitelných vedrech. V dnešním moderním světě, kdy nedostatek potravin nehrozí, o čemž nás přesvědčuje množství restaurací a sítí prodejen potravin, je spíše tento účinek, tedy zahánění hladu, skvělým prostředkem při redukční dietě. Pokud se rozhodnete shodit nějaké to kilo živé váhy, yerba mate třikrát denně vám v tomto odhodlání velice dobře pomůže. Dodá potřebnou energii i vitalitu a navíc vás zbaví chuti na něco dobré.

Laboratorním zkoumáním byla v listech cesmíny objevena i kyselina kofeylchinová, která je významným prvkem při boji se zákeřným onemocněním rakoviny. Vzhledem k tomu, že tlumí záněty v tkáních, zabraňuje i tvorbě rakovinotvorných buněk, nebo i jejich množení.

Celosvětově pak bylo prokázáno, že pravidelné pití nápoje yerby mate nejenže zabraňuje vzniku rakoviny a jiných nemocí, je naprosto fenomenální prevencí před rakovinou tlustého střeva. Navíc i snižuje množství cholesterolu v cévách, takže snižuje tlak a zabraňuje tak vzniku i rozvoji vážných srdečních chorob.

Reagovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *