Pár slov o historii yerby maté

yerby maté, historie

Dnes je tento tradiční jihoamerický nápoj běžně připravován nejen ve svých zemích původu, ale u v Evropě, či jinde na světě. Jenže než se k nám na stůl mohl dostat, chtělo to mnoho šikovnosti a bádání, aby se připravil přesně takový čaj, který popíjeli první obyvatelé amerického kontinentu.

V historii čaje yerba maté hráli svoji roli nejen indiánští Bohové, ale i ptáci a řád Jeziutů. Poměrně zvláštní složení, ale ničemu se nelze divit v představě, že taková historie se píše něco přes pět set let. Za celou tu dobu se recept na způsob pěstování i přípravu několikrát objevil, ale než stačil vykouknout na plné světlo světa, opět zmizel i se svým objevitelem.

První pijani čaje yerba maté byli indiánští příslušníci kmene Guardí, kteří žili na území dnešního státu Paraguay. Tento polokočovný indiánský kmen znal dobře skvělé účinky čaje yerba mate na lidský organismus a snažili se vyhledat rostlinu i zarostlé džungli. Dobře věděli, že jim dodává mnoho energie, ale také zahání hlad a tím nahrazuje, v dobách nedostatku potravy, právě jídlo. Příslušníci kmene Guaraní považovali tento nápoj jako jeden z nejmocnějších darů od Bohů, který jim byl na zem seslán, a proto jej také nazývali nápojem Bohů.

Čaj yerba mate byl pro jihoamerické Indiány nejen skvělý prostředek pro očištění organismu s zbavení se tak případných nemocí, ale také cenné platidlo v době setkání se s jinými kulturami, zejména kolonizátory z Evropy, kde nápoj sehrál důležitou roli, jako výměnné platilo. Tímto způsobem se dostal do Evropy a místním obyvatelům zachutnal tak, že se jej v následujících letech snažili objevit v hustých pralesech Jižní Ameriky.

Další důležitou etapou v historii čaje yerba mate sehrál řád Jezuitů v Paraguayi, který již v polovině sedmnáctého století jako první na světě vůbec, odhalil způsob přípravy a celkové zrání a sklizeň a stejně tak ji popsal. Do té doby šlo o přípravu z divoce rostoucích rostlin, jenže Jezuité založili první plantáže v provincii Misiones a zde je mimo jiné rostlina pro přípravu čaje yerba mate pěstována pořád. Rozvoj plantáží šel ruku v ruce s rychlým zkoumáním blahodárných účinků nápoje na lidský organismus. Sice dodnes není známo, jak takový způsob vypadal, jisté ale je, že probíhal na ptácích – nejspíš je příslušníci řádu chovali a jako potravu jim podávali semena s lístky rostliny. Podařilo se najít hned několik způsobů, jak čaj yerba mate pít, aby dodal potřebné účinky. Jenže vše netrvá věčně a řád Jezuitů byl z oblasti vypuzen. O rozlehlé plantáže se najednou nikdo nestaral a tak podlehly zpustošení a zkáze.

Dalším významným mezníkem v objevu pravé přípravy nápoje yerba mate, je devatenácté století a s ním francouzský badatel a botanik, který se do oblasti dnešní Paraguaye vydal za účelem objevu yerba mate. A to, čeho chtěl dosáhnout, se mu zdařilo, jenže následně, aniž by dal zprávu do světa, mizí v pralese spolu s rozluštěným tajemstvím.

Až těsný začátek dvacátého století přináší konečnou zprávu o způsobu pěstování i přípravy. V následujících letech vznikají první rodinné továrny, které čaj zpracovávají a některé dokonce fungují dodnes.

Reagovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *