Legendy o yerba mate

Legendy o yerba mate

V posledních letech velice oblíbeným nápojem většiny žijících moderních obyvatel čaj yerba mate, který si oblíbila i řada významných světových osobností, jako zpěvačka Madonna, britská královská rodina, či americká politička a manželka bývalého prezidenta Hilary Clinton. V nedávné historii pak pití čaje yerba mate, dávali přednost i třeba Charles Darwin nebo Che Guevara.

Nápoj, který pochází z jihoamerického kontinentu, oblasti dnešní Paraquaye, je rozšířen po celém světě, pijí lidé nejen pro nezaměnitelnou chuť, ale zejména pro řadu pozitivních účinků na lidský organismus. Nejen že skvěle pročišťuje, ale také dodává energii. To už je veřejnosti známo, avšak zajímavá je i legenda, která se o čaji vypráví a kterou budete mít nejlépe naservírovanou spolu s nápojem v pravé jihoamerické tradiční čajovně.

Jde o indiánskou legendu, kterak se na svět čaj yerba mate dostal. V indiánském kmenu Guaraní představuje měsíc bohyni Yari. Ta se dívala noc co noc na obyvatelstvo pod ní žijící a chtěla poznat to, jaké to mezi nimi je. Jednoho večera k sobě povolala bohyni růžových obláčků – černávků – Ari a dohodly se, že příštího rána sestoupí na zem a podívají se, jak že to na běžném světě chodí.

Tu vzaly na sebe podobu dvou krásných, mladých dívek, aby příliš na sebe neupozorňovaly a brodily se hustým, tropickým lesem a džunglí. Čerstvý vzduch a krása přírody je naprosto ohromila. Pozorovaly kapky rosy na listech rostlin, obdivovaly rozkvetlé květy a to tak dlouho a intenzivně, až se zcela unavily. Naštěstí v dáli uviděly jakési stavení a rozhodly se, že jej navštíví, načerpají síly.

Než však stihly k příbytku přijít, ozval se řev mohutného jaguára, který se je rozhodl sežrat. Obrovskou rychlostí se k nim blížil, když v tom ho zasály šípy, vystřelené obyvatelem místní chajdy. Starý Indián je pak následně pozval do svého skromného příbytku, kde spolu s ním žila jeho manželka, ale i dcera. Ti je velice bohatě pohostili a poskytli jim na noc možnost ubytování.

Druhý den se rozhodly pokračovat v cestě a Indián že je doprovodí. I šli společně a Bohyním to nadalo a zeptaly se, proč žijí v takové poušti sami. Tu starý Indián jim odpověděl, že potřebovali načerpat sil a vyhledali klid. Proto odešli od svého původního kmene.

Další den, to už obě Bohyně opět na svých místech, přemýšlely, jak by se pohostinnému Indiánovi a jeho rodině odvděčily. A tak snesly několik semne, které ještě té noci zasadily a nechaly vzrůst. Ráno pak mohl Indián již lístky otrhat a připravit nápoj, který nejen že významně uklidní duši, ale dodá i potřebnou sílu.

Od té doby je rostlina považována za symbol přátelství a užitku pro obyvatelstvo od Bohů.

Reagovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *