Účinky yerba mate

Účinky yerba mate

Jistým fenoménem dnešní doby je čaj yerba mate, který pijí jihoameričtí Indiáni již po několik staletí. K nám, do Evropy se sice již v minulosti dostal, poprvé v zámořských objevech, ale blahodárné účinky a vůbec běžné pití začalo na starém kontinentu až někdy v osmdesátých letech minulého století.

Yerba mate je skvělý, osvěžující nápoj, jež se připravuje z usušených lístků rostliny Cesmíny paraguayské, a objevili jej američtí Indiáni z kmene Guaraní, který jej považovali jako dar od Bohů. Pití čaje byla společenská událost, které se účastnili všichni příslušníci kmene, což dnes dělají také lidé, jež si chtějí pravou atmosféru vychutnat.

Čaj Yerba mate dnes v Jižní Americe, zejména státech Argentina, Paraguay a Uruguay, součástí tradiční medicíny a lidé jej pijí nejen pro zdraví prospěšné účinky, ale také díky dodávce energie a pozitivního myšlení.

Indiáni znali účinky na lidské tělo, ale samotní vědci potřebovali důkaz, jak funguje, a co všechno může pro lidský organismus udělat.

Od osmdesátých let minulého století tedy můžeme čaj Yerba mate pít s pocitem, že pro naše zdraví, štíhlou linii i pozitivní dobrou náladu je právě tento nápoj tím nejlepším řešením. Yerba mate proto pije i mnoho známých osobností a světových celebrit, aby vydržely náročné tempo, které se od nich očekává.

V první řadě je nutno zmínit, že nápoj Yerba mate zahání hlad. Je to skvělý pomocník, pokud v práci nestíháte jít na oběd (což by se nemělo stávat), postačí v tu chvíli uvařit si šálek yerby mate a tím nejen zahnat hlad, ale i dodat energii. Samozřejmě tím by se nemělo stávat, že Yerba mate plně nahradí stravu, to v žádném případě, ale občas, pokud to situace vyžaduje, může být z těchto důvodů yerba prospěšná.

A hned navážeme na předchozí odstavec. Tím, že zahání hlad a dodává energii, je yerba mate skvělým pomocníkem při redukci tělesné váhy. Pokud trpíte nadváhou, nebo dokonce obezitou, měli byste ale co nejrychleji změnit složení jídelníčku a pro podporu v hubnutí zvolit pravidelné pití čaje yerba mate. Nejlépe třikrát denně. Nejen že vám zažene pocit hladu, nebudete mít potřebu mlsat, protože čaj skvěle udržuje hladinu cukru v krvi a ještě jako bonus vám dodá pozitivní náladu. Po dlouhodobém a pravidelném pití yerba mate si dokonce tělo tak navykne, že sníží intenzitu ukládání tuků v těle, což v praxi znamená, že budete jíst to stejné jako dříve, ale nebudete tolik přibírat jako dříve.

Obsah látek v yerba mate dohromady tvoří velice silný antioxidant, který nejen že pomáhá při akutních chorobách, ale dokonce funguje jako spolehlivá prevence. Dokonce je prý velmi účinný při rakovině tlustého střeva, kdy nejen že omezuje zánětlivé procesy, ale ničí i rakovinotvorné buňky.

V Jižní Americe je Yerba mate vůbec nejrozšířenější druh nápoje, obsahuje mnoho vitamínů, nejvíce A a C a z minerálů je bohatě zastoupeno železo nebo vápník. Pro původní obyvatelstvo je tento nápoj jistým prvkem přátelství, dodávky fyzické síly, ale i pozitivní nálady a energie. Pravidelný pijan dobrého nápoje yerba mate se pozná jednoduše tak, že má neustále dobrou náladu, šíří vtipem a nikdy se snad neunaví, za to může obsah derivátu kofeinu.

No a samozřejmě je yerba mate skvělým doplňkem při léčbě srdečních chorob a nebezpečném vysokém tlaku. Pravidelné pití – ráno, v poledne a večer po dobu čtyřiceti dnů prý výrazně sníží cholesterol v krvi a tím zabrání vzniku a rozvoji dalších vážných chorob srdce a cév.

Reagovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *