Nejznámější výrobci yerby mate

Nejznámější výrobci yerby mate

V současné době je na světě snad jen jediná yerba mate a to z původní oblasti, odkud pochází. Samozřejmě na naše trhy se dostane několik druhů, podle způsobu sušení, mletí, nebo konkrétní oblasti, kde cesmína, rostlina, z jejichž lístků yerba mate připravuje, pochází, ale konkrétní yerba mate je skutečně jen jedna a vyrábí se pouze v oblasti svého původu vzniku – Jižní Americe.

Konkrétně je tato oblast na území dnešních států Uruguay, Paraguay a Argentina, ohraničena řekou Paraguay a Atlantickým oceánem. Pouze zde se pěstuje a následně zpracovává pro vývoz do celého světa. Největšími producenty jsou státy Argentina, Paraguay a pak také Brazílie.

Nejen že v těchto státech se mnoho yerby mate vyrobí a exportuje do zahraničí, ale také se zde toho nejvíce na světě spotřebuje. V Jižní Americe je zkrátka pití yerba mate stejně běžné, jako u nás tradiční čaj nebo káva. Tamější obyvatelstvo ji pije po celý den nejen proto, že dodává mnoho zdraví prospěšných látek tělu, ale také pozitivní myšlení, a co úplně nejvíc, tak potřebnou energii.

Zajímavostí je jistě i to, že státem, kam se průměrně nejvíce yerby mate vyváží, je Sýrie. Zdejší obyvatelstvo si čaj yerba mate tak moc oblíbilo, že jej žádají tak urputně, podobně jako v zemích původu.

Ale zpět do Jižní Ameriky, kde je popíjení yerby mate velice tradiční z čehož logicky vyplývá, že se zde také nachází mnoho výrobců hotové yerby mate. První rodinné továrny zde vznikaly od dvacátých let minulého století a dodnes se drží tradičních hodnot, i když z běžného rodinného podniku se rázem stala běžná fabrika o několika zaměstnancích.

Taragui

Jedním z nejznámějších výrobců a producentů yerby mate je jedna z nejstarších argentinských značek, která vznikla v roce 1924 a od té doby směle funguje. Brzy tudíž oslaví své sté výročí založení a je dokonce považována za národní klenot. Je totiž nejprodávanější značkou yerby mate, jaká v Argentině vůbec je.

Cachamate

Další velkou společností, která na stoly v celém světě své výrobky sušené yerby mate produkuje, je společnost Cachamai, jež své výrobky označuje značkou Cachamate. Jde vůbec o nejrozšířenější značku v celé Argentině a její tradice sahá do šedesátých let minulého století, kdy byla založena. Nejčastěji jsou od firmy žádány půlkulové a kilové balení yerby mate a každý správný Jihoameričan toto balení doma má.

Rosamonta

Opět jde o argentinskou společnost, kterou dokonce založil syn ukrajinských přistěhovalců v roce 1936, jako malou rodinnou firmu. Ještě tenkrát sice s původním jménem, nicméně po třiceti letech své existence přichází továrna na yerbu mate s novým názvem, který přetrvává dodnes a to Rosamonte. Znalci yerbu mate od této společnosti snadno poznají díkz silné chuři a kouřovému aroma.

Cruz de Malta

A pro všechny znalce i neznalce yerby mate je tu značka, která se prodává po celém světě zcela sama a snadno – Cruz de Malta. Jde o běžnou verbu mate, s příjemnou chutí i aroma a velice oblíbené nejen právě pro svoji chuť, ale především pro dostupnou cenu.

Reagovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *