Jaké jsou druhy čaje matcha?

druhy čaje matcha

Pakliže se chystáte do Japonska, nesmíte vynechat ochutnávku pravého a toho nejkvalitnějšího čaje druhu matcha, který se na naše trhy jen tak nedostane.

Pití čaje matcha má samozřejmě v Japonsku, své domovině přísná a pravidla pro uspořádání pravého tradičního japonského čajového obřadu. Tamější obyvatelé se nesmíří pouze se zalitím, i když dobrého sáčkového čaje, ale celou událost vnímají jako společenskou akci a čaj matcha je pro Japonsko ten nejvzácnější nápoj.

Čaj matcha je zelený práškový čaj, který má svoji charakteristickou a nezaměnitelnou huť. Je jiný, že klasický zelený čaj. Jeho chuť je oproti klasickému nasládlá, velice jemná, částečně i poněkud svíravá. To vše je výsledek speciálního pěstování i specifického způsobu zpracování.

S tímto čajem se často můžeme setkat u cukrářů, kteří jej používají jako přísadu do řady desertů, právě pro svoji indentifickou chuť a naprosto fenomenální zelené barvivo.

Toho se dosahuje právě díky speciálnímu způsobu zpracování čaje – zelené lístky se jemně melou pomocí žulových kamenů, které zabraňují tomu, aby se přitom jednotlivé lístky spálily nebo uschly. Díky tomu v nich zůstává zelené barvivo – chlorofyl a právě ten dává čaji tu sytou, zelenou a typickou barvu.

V běžném zeleném čaji chybí odstavné množství theaninu, v tomto čaji je ho však požehnaně. Tato látka působí proti stresu a vnitřnímu napětí a navozuje příjemný pocit. Člověk pak má dobou náladu – proto jsou Japonci většinou usměvaví lidé s klidnou povahou.

Čaj matcha není samozřejmě jen jeden. Existuje několik druhů, které se od sebe liší podle kvality a tudíž i podle ceny.

Ten nejprestižnější a nejlahodnější čaj matcha je připravován během tradičního japonského obřadu a vyhledáván japonskými čajovými školami, či ortodoxními vyznavači Buddhismu. Velice málo tohoto čaje se dostane za hranice Japonska a třeba u nás je stěží sehnatelný. Proto při návštěvě Japonska je nutné jej ochutnat.

Matcha Premium

Velice výtečná chuť a naprosto famózní aroma má čaj matcha premium, který se již dá sehnat i u nás a poznáte ho poměrně jednoduše – podle vysoké ceny. Jde o nejdražší čaj matcha, který je u nás běžně k dostání, ale jistě stojí za to. Vychutnáte si tu nejlepší chuť.

Matcha Tsuki / Sweet / Cooking

Druhou, levnější variantou je pak čaj matcha, který má intenzivní chuť, ale spíše se prodává jako čajová směs, která je právě určena pro další zpracování v různých nápojích, ale i pokrmech. Nejčastěji jsou to zmínění deserty, zákusky, ale i zmrzlina, nebo mnoho směžích koktejlů.

Usucha / Koicha

Pokud si kupujeme čaj matcha, je na obalu běžně uvedeno jedno z těchto slov: usucha, nebo koicha. To jsou dav základní druhy čaje matcha, které se běžně ve světě vyskytují. Usucha je klasická matcha s výraznou sytě zelenou barvou a typickou jemnou, svěží chutí. Koicha má oproti tomu poněkud svíravou, ale intenzivní chuť, s jemným nádechem. Tento druh se připravuje z lístků starých keřů a bývá dražší, než usucha.

Reagovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *