Působí matcha proti rakovině?

Působí matcha proti rakovině?

Průzkumy a statistiky říkají, že v Asii se vyskytuje mnohem méně rakovina prsu u žen, než třeba u evropských žen. Vysvětlení nás zavádí k pití zeleného čaje, které je v Asii běžné a tradiční, zatímco u nás až tak moc ne. Ano, jsou lidé, kteří mu holdují, jenže rozhodně ne tolik, jako třeba kávě. Co je na tom pravdy, zkoumají vědci a tak na potvrzení oné úvahy si je nutno ještě počkat.

Co však víme již dnes je, že zelený čaj obsahuje mnoho antioxidantů, a dalších podpůrných látek, které přímo působí na rakovinotvorné buňky a omezuj jim možnost růstu i rozmnožování, takže lze toto tvrzení pokládat alespoň za uspokojivé a tvrdit, že zelený čaj skutečně může v boji s rakovinou být nápomocný a případně hrozící riziko vzniku nádorového onemocnění odvrátit.

Na evropském trhu se pilně usazuje čaj matcha, který se v rodném Japonsku pije asi osm set let. Jde o sypaný čaj v prášku, který je unikátní v tom, že jej pijeme bez zbytku a sedliny. Prášek se zkrátka rozmíchá, rozšlehá ve vodě a poté ihned pije. Díky tomu z jednoho šálku čaje matcha, máme tolik pro zdraví příznivých látek, jako z deseti šálků běžného zeleného čaje.

Matcha obsahuje plno vitamínů, nechybí jak A, B, ani C, E a dokonce i K. svým způsobem je to takový multivitamin, díky němuž může udržovat naše tělo v kondici, svěží a zdravé. Protože se sypaná matcha objevuje tradičně v konzistenci prášku, dá se použít také jako dochucovadlo do řady pokrmů. Ať už je to oblíbená zmrzlina, různé deserty a koláče, také sušenky a vítečné jsou palačinky. Skvělé je i to, že pokud nejste zrovna pijani čajů a teplé nápoje vás obzvlášť nelákají, můžete si matchu přidat do vámi běžných nápojů, které pijete. Často si tak lidé dopřávají v kombinaci s džusem, nebo l-carnitinovými nápoji.

Co je v čaji matcha obzvlášť podstatné, je obsah katechinů, což je zvláštní druh antioxidantů. Tento druh se významně podílí na boji s nebezpečnou rakovinou. Nejenže omezuje vývoj rakovinových buněk, ale také tělu navrací to, co ztratilo ve smyslu regenerace poškozené DNA.

Aby toho nebylo málo, pití matchy pomáhá, díky svému obsahu, zdravému srdci, čistí cévy a zbavuje je nadbytečného, škodlivého cholesterolu. Tím snižuje riziko srdečních příhod a kardiovaskulárních chorob. Mnoho lidí bojuje s žaludečními vředy. Pravidelné pití matchy je eliminuje a dává žaludek do pořádku.

Ale zpět k rakovině. Velice častá rakovina tlustého střeva je strašákem většiny starších lidí, zvláště v tom případě, mě-li li onemocnění v rodině. Konzumace práškové matchy vymýtí tuto možnost na minimum. Stejně tak je na tom rakovina jícnu, kterou většina nemocných zpozoruje až při jejím vážném průběhu.

Katechiny mohou nemoci zabránit, zejména díky EGCG, který potlačuje volné radikály a odvrací negativní vlivy ultrafialového záření. Staré japonské přísloví dokonce praví, že deset šálků zeleného čaje je nejlepší léčba rakoviny. Nyní je výzkumy číslo upraveno na čtyři až sedm šálků s tím, že tolik účinných látek, co je právě deseti zelených čajích, je v jednom nápoji matcha.

Reagovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *