Matcha obřadní silně povzbuzující čaj z Japonska

Matcha obřadní silně povzbuzující čaj z Japonska

Kdo má rád dobrý a kvalitní čaj, ten zná japonský čaj matcha, který má dlouhou historii, ale také mnoho skvělých účinků na lidský organismus. V Japonsku jde o nejstarší čaj, už podle vyprávějící se legendy, a podle doložených pramenů, je to dokonce i nejstarší čaj na světě vůbec. Ať je to, či není pravda, v Japonsku má tradici asi osm set let a v poslední době si velice rychle získává své příznivce na celém světě.

Tento sytě zelený prášek je produktem, jehož zpracování nějakou dobu trvá a probíhá tak, jako jiný žádné jiné. Matcha se pouze rozšlehá s horkou vodou a může se ihned popíjet. Je ale také výbornou přísadou do zmrzlin, ovocných a jiných nápojů, jako čajů i džusů, ale i čokolád a dokonce je matcha používána při pečení. Má svoji specifickou chuť i vůni a dodá výslednému produktu takové to správné osvěžení.

Když se podíváme na čaj zpět do minulosti, zjistíme, že se dříve používat k léčení. A ve svých počátcích pouze k léčení. Již dávno před Kristem se vědělo, že nejlepší metodou, aby se látky dostaly do těla, je použít prášek. Proto se byliny a léčivé rostliny sušily a mlely na prášek, který se následně požíval.

Takto čaj matcha vznikl v Číně, ale teprve v Japonsku byl dokonán k dokonalosti. Mnich jménem Eisai roku 1191přivezl z Číny do Japonska semena Čajovníku čínského a všude, kde to jen šlo, je zasadil. Dal tak základ pěstování čajovníku i v Japonsku. Tím se stala matcha nejen oblíbených léčivem, ale protože ne všichni pochopili, že jde pouze o potřeby léčby a začali nápoj matche pít, dalo to počátkům běžného pití nápoje matche a získalo si velkou oblibu.

Další takovou epochou ve vývoji čaje matche, učinili Samurajové. Bojovníci, kteří zavedli jistý a psaný rituál popíjení. Vychutnávali si šálek lahodného nápoje vždy před bojem, dodal jim sílu, ale i takové to vnitřní uklidnění, což byl pro bojovníka takových formátů, jako Samuraj, naprosto dokonalým předpokladem.

Dnes už víme, že má matcha skvělé účinky na lidský organismus právě díky obsahu mnohých látek. Nechybí velké množství vitamínů, zejména A a C, dále minerály, také stopové prvky a potřebná vláknina. V nápoji matcha najdeme pod lupou i aminokyseliny i antioxidanty a další látky, důležité pro hubnutí, zdravé tělo i zdravého ducha. Nutno také zmínit, že čaj matcha je zcela bez kofeinu, ač jeho účinky na lidský organismus mají stejný, jako zmíněný kofein.

U matchy je zvláštní a jedinečný už způsob pěstování i sklízení. Na začátku jara se přes keře dají plachty, ty zamezí fotosyntéze. Poté se lístky plné chlorofylu sklidí, spaří a následně se suší ve speciálním stroji. Následuje odstranění stonků a poté se hmota mele a jemný prášek. Toto mletí pracuje rychlostí, která vyprodukuje jeden nápoj během hodiny. Prášek se dá skladovat i v mrazáku, tak dlouho vydrží.

Nápoj má specifickou, smaragdově zelenou barvu, sladkou, takovou příjemně lehkou chuť a svěží aroma.

Reagovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *