Matcha a japonský čajový obřad

Matcha a japonský čajový obřad

U nás se čaj pije běžně. Oblíbené jsou jak ovocné, tak bylinné, nebo i černé a hodně také zelené čaje. Čaj bereme jako běžnou součást života a pijeme jej jako běžné pití. Jenže v takovém Japonsku je pití čaje společenská událost. Hotový čajový obřad, který má speciální rituál a předepsanou etiketu.

Nejde o to, že by si Japonci nemohli dát šálek dobrého čaje sami, ale většinou je takové pití spojeno se společností a tím pádem nesmí chybět celá skladba servírování a zvyků. Japonci berou čaj jako něco, co je vzácné a má se řádně vychutnat a užít si skvělou pohodu s přáteli.

Je to taková nová filozofie, kdy je k čaji přistupováno s důstojností a precizností. Jako k váženému daru a takto dokážou Japonci pít čaj ve společnosti dobrých přítel i několik hodin. Jenže pití čaje jako obřad není jen popíjení výtečného moku, ale hotová hostina, ke které nechybí jak dobrý čaj, tak jídlo. Mezi jednotlivými doušky se podávají chody a chuť čaje se tak výrazně podtrhne. Je to něco podobné, jako když u nás zveme přátelé a rodinu na společnou večeři, či oběd, který sami připravíme. A podobně tak zvou Japonci své přátelé na společné posezení.

Vše má svoji historii a původ a obzvlášť japonský rituál pití čaje má své historické prameny vzniku. Ještě jednou je nutno zmínit, že v Japonsku je běžní pití čaje jiné než u nás a opravdu jde i o takové menší, leč příjemné divadlo.

Tak, jak hostitel v Japonsku pohostí své hosty dobrým čajem a jídlem, je ukázka toho, jak si osob váží. Je to takový výraz úcty k ideálům, štěstí a životní pohody. Prakticky jde o ukázku toho, jak hostitel přistupuje k životu. Zda tomu dá skutečnou poctu a vážnost, je pro všechny přítomné ohromné. A pokud některé skutečnosti opomene, nedostatečně se připraví a nedej bože, pokud připraví špatně čaj matcha, pak je to možné brát i jako urážku.

Čajový obřad v Japonsku nezačíná v tu chvíli, kdy se nalije první šálek, nebo až první host ochutná. Kdepak, samotný čajový obřad už začíná, kdy vítáme své hosty a končí v tu chvíli, kdy se s nimi loučíme a vyprovázíme je na zápraží vlastního domu. I tak, jak připravujeme čaj, je ukázka, jak se chováme k lidem jako obecně.

Tento zvyk má v Japonsku tradici již po mnoho staletí. Vše začalo ve dvanáctém století, kdy do Japonska přiváží semena čajovníku buddhistický mnich Myoan Eisai. Ten po mnohaletém putování po Číně si čaj oblíbil a tak jej přivezl i do své země. Spolu s ním také přivezl i jistý druh čajového obřadu.

V následujících letech se však tento obřad vyvíjel a připodobňoval k životu v Japonsku až dostalo konečnou podobu v patnáctém století, kdy mistr Murata Juko zavedl přesná pravidla servírování a estetiky čaje.

Díky tomu má dnes čajový obřad dvě různé podoby. První, zvaná chakai je takový běžný, denní čajový obřad, ke kterému se podává lehké jídlo. Ale druhá podoba, Chaji má celkem čtyři chody a trvá několik hodin. Mezitím se podává samotná matcha, která může být buď jako „koncha“, hustá podoba vyšlehaného čaje, pijí všichni zúčastnění z jedné misky, a ta druhá „usucha“ je řídká matcha a každý host má vlastní, malou misku.

Pro vyhotovení celého obřadu je nutné mít i předepsané nádobí. Chasak, což odměrka na matchu, dále velice důležitá metlička na šlehání – chasen a pak chawan, tedy čajová miska.

Reagovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *