Matcha a zdravotní účinky

Matcha prášek a z něj čaj

Nápoj matcha je součástí tradičního čajového obřadu a zejména pak v Japonsku je popíjena ve vysoké společnosti, jako známka prestiže. Nicméně nejde jen o jistou vrstvu lidské společnosti. Matcha se pije po staletí v Japonsku a několik tisíciletí v Číně, kde byla součástí života buddhistických mnichů v chrámech. V Japonsku je zase matcha spojena s japonskými bojovnými – samuraji. Ti jej popíjeli ve velkém a díky nim se dnes matcha pije v celém Japonsku jako běžný čaj. Byli to právě samurajové, jež dali nápoji ten správný čajový obřad a vážnost.

Matcha byla brána jako součást hluboké meditace, očištění těla i mysli a dodávka potřebné energie. Samurajové matchu popíjeli těsně před bitvou, nejen pro správné rozložení vnitřních sil, ale i uklidnění napětí a vyburcování těla k potřebným výkonům.

Pro běžné občany je dnes popíjení matchy spíše než k burcování do boje, smyslem zdravého životního stylu. Než se tak však stalo, předcházela všemu dlouhá, dlouhatánská historie.

Matcha vlastně vznikla v Číně. Do dnešní podoby ji však zpracovali Japonci. Je tedy správně řečeno, že matcha je zelený čaj z Japonsky. Už za dávných dob, daleko před naším letopočtem, věděli moudré hlavy v Číně, že získat z byliny pro tělo to nejlepší, je potřeba ji zcela rozmělnit. Tělo pak nemá problém látku zpracovat a jen si užívá blahodárných účinků.

Již v tehdejších dobách se takovým přípravkem léčily nepříjemné stavy, jako horečka, různé záněty, bolesti, ale také se tak prováděla očista těla, i duše a celá organismus tak dostal šanci, aby se zregeneroval. Navíc se příjmem takového prášku do těla stimuluje metabolismus, což znamená, že dochází nejen k očistě, ale rychlému spalování tuků. A to moc rádi slyší všichni, kdo hodlají zredukovat svoji tělesnou váhu. Mimo to všechno také pití matchy dodá tělu potřebnou energii a vnitřní klid.

Tohle všechno se už dávno ví a z Japonska chodí podobné zprávy do celého světa, jenže vědcům nestačí pouze informace od historiků a léčitelů. Potřebují si vše ověřit. A tak se vedly a neustále jistě vedou výzkumy a testy, které odhalují a potvrzují zjištěná fakta o tom, že matcha je skutečně zdraví velice prospěšná.

Hlavním důvodem, proč je matcha lepší, než jiné, a skutečně dobré zelené čaje je to, že na rozdíl o nich všech, se matcha popíjí i s lístky. Ty jsou rozmělněné, takže oproti klasickému čaji, kdy pijeme pouze nálev z lístků, zde je pijeme celé.

Díky tomu dodáme svému tělu mnoho důležitých antioxidantů, což jsou látky, které se významně podílejí na zpomalení stárnutí. Věk v občance sice nezastavíme, ale fyzické stáří tímto způsobem jde oddálit. Člověk se cítí být v lepší formě a mimo to má lepší náladu, protože se mu daří rychleji spalovat tuky.

Oproti klasickému zelenému čaji je nutno zmínit, že takový proces hubnutí, který mnoho lidí stále vyhledává, je, že v případě popíjení zeleného čaje zrychlíte tento proces o asi deset procent, kdežto při pití matchy až o čtyřicet procent.

Velice důležitou informací je i to, že matcha neobsahuje kofein. Proto na ni nevzniká závislost a po dlouhém čase užívání je stejně prospěšná, jako na začátku. Posílí tělo i mysl, a je výtečná i pro zdravé srdce.

Reagovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *