Z darů přírody – Ginkgo biloba – Jinan dvoulaločný

Ginkgo biloba - Jinan dvoulaločný

Známá Ginkgo biloba, která dřímá v podvědomí snad všech lidí, žijících v civilizovaném světě, je strom, jinak též zvaný Jinan dvoulaločný, jehož historie je tak dlouhá, jako seznam blahodárných účinků na lidský organismu.

Dokonce prý první zmínky o tomto stromu spadají až do prehistorického období a stromu je dnes asi tři sta milion let. Mezitím samozřejmě, jako vše živé a rostoucí na naší planetě, prošlo vývojem, tak i Jinan nebyl žádnou výjimkou. Během té doby se změnily klimatické podmínky a z Amerického kontinentu zmizel tento strom asi před sedmi miliony let, a z Evropy pře třemi miliony let.

Dnes se stromu skvěle daří v jihovýchodní Číně a Japonsku, kde se také pěstuje a odkud se výrobky z ginkgo vyváží.

Je to vzhledný strom, jež se také užívá v architektuře, jako okrasný strom. A co je zajímavé, patří mezi jehličnany, ač má listy. Jeho listy totiž jsou podlouhlé a vypadají spíše jako jehličí. Strom roste bez květů i plodů a jeho rozmnožovací vajíčka nejsou ničím chráněna.

Jinan dorůstá do výšky až čtyřiceti metrů, ale roste velice pomalu. Za rok prý poroste maximálně o třicet centimetrů. Větve jsou od stromu vodorovně odstáté a strom je sám o sobě dost velký teplomil, protože právě v teplých oblastech se mu dobře daří. Nejvíce je ho samozřejmě v Číně a pak i Japonsku, kde se údajně nachází nejstarší strom na světě, který má neuvěřitelných dvanáct set let.

Množí se jednoduše a pro svůj líbivý vzhled je vysazován jako součást zvelebení nových výstaveb.

Výtažky z Ginkga obsahují mnoho zdraví prospěšných látek, které mají bohaté využití ve farmakologii.

Za prvé výtažky z Ginkga skvěle působí na mozek a nervovou soustavu, a to jak při akutních potížích, tak jako prevence. Přípravky Gingka se doporučují jako jistá nutnost studentům, protože podporují paměť, ale také jako prevence všech lidí před nepříjemnou nemocí Alzheimerovou.

Výborných výsledků se také dosahuje u nemocných, kteří prodělali mozkovou příhodu, mají poruchy paměti, ale dokonce i pro ty, co trpí hluchotou, nebo závratěmi.

Ginkgo biloba skvěle regeneruje nervovou soustavu, takže výtečně pomáhá i při úzkostných stavech, nebo po úrazech, které zasáhly nervovou soustavu. Prokazatelných dobrých výsledků má prý i při problémech s impotencí, které odstraňuje a dokonce i regeneruje organismus po prodělaném infarktu, či pomáhá předcházet jeho vzniku.

Pravidelné užívání Ginkga zaznamenali i astmatici, u nichž průběh nemoci se výrazně změnil k lepšímu, stejně tak u zažívacích potíží většiny lidí, jsou odstraněny, anebo znatelně zmírněny pravidelných užíváním ginkga.

Ginkgo biloba také podporuje léčbu kašle, zabraňuje vzniku stařecké senility, anebo krotí problémy s omrzlinami.

Dokonce se Ginkgo dostalo i do knih. Jaroslav Foglar ve svém díle Stínadla se bouří, napsal o uctívačích gigkga anebo Johann Wolfgang Goethe napsal báseň, s trefným názve, Ginkgo biloba.

Reagovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *