Rooibos – nejčastější dotazy

Rooibos - nejčastější dotazy

Kdo přečetl alespoň jeden zajímavý článek o rooibosu, má najednou řadu otázek, o co vlastně jde. Je to skutečný čaj? A pokud tedy není čaj, jak se říká a píše, co to tedy je? Velice často se také lidé ptají, jak je možné, že současně šálek rooibosu dokáže organismus povzbudit, ale také uklidnit a dobře se po něm spí?

Moc dobře se ví, že neobsahuje kofein, ale jak tedy povzbudí organismus? A nehrozí, že se člověk rooibosem předávkuje? Přece jen, pakliže obsahuje plno povzbuzujících látek, aby třeba nedošlo k selhání srdce. No a pokud jsou kožní problémy, je vhodné rooibos pít, anebo postačí místa potírat vývarem?

Takových a mnoho dalších otázek si klade většina lidí, která se s rooibosem a jeho stručnou charakteristikou již setkala. Jak je to tedy skutečně s tímto jihoafrickým nápojem, který si v posledních letech u nás získává sále větší oblibu a co je na tvrzení, která prochází v médiích vlastně pravdy?

Čaj nebo nečaj?

Vždy jako první otázka je, zda je rooibos čaj a pokud ne, tak co to je. Protože je rooibos připravuje podobným způsobem, jako čaj a stejně tak se i podává, navíc jej pořídíme v čajovně, neho v oddělení čajů v supermarketu, takže jej automaticky považujeme za čaj. Jenže on takovým čajem není. Jde o pouhé sušené lístky, nebo spíše zelené větvičky afrického keře Aspalathus linerais, česky zvného Čajovníku kapského.

Probere, nebo uspává?

Mnoho debat také rozebírá, jak je možné, že současně probere organismus jako kofein, ale přitom uklidní a dá se po něm bez problémů usnout. Rooibos totiž neobsahuje kofein, takže nefunguje jako energetické nápoje, káva nebo běžné čaje, ale na povzbuzení je tu obsah vitamínů, zejména C a pak také minerálů, z nichž největším životabudičem je hořčík, dále pak draslík, vápník nebo železo a zinek.

A druhou část otázky, jak je tedy možné, že současně i uklidňuje a dobře se po něm spí, je tím, že ač se na trhu objevuje od roku 2006 varianta rooibosu s kávovou příchutí, je zcela bez kofeinu, a obsahuje látky, které snižují hladinu stresového hormonu kortisol. Rooibos tedy neuspává, ale způsobuje vnitřní klid organismu, tudíž probíhá klidný spánek.

Kolik rooibosu je nutné vypít, nehrozí předávkování?

V tomto případě záleží na účelu pití rooibosu. Pokud jej pijeme pouze proto, že nám chutná, pijeme jej pouze tak, jak se nám hodí, podle potřeby. Jestliže však chceme, aby rooibos měl na naše zdraví příznivý účinek, je nutné vypít tak pět až šest šálků dobrého rooibosu denně.

Předávkování nehrozí, ač obsahuje řadu látek. Jsou v takovém množství, že pokud by měly uškodit, museli bychom rooibosu vypít denně snad hektolitry. Rooibos lze pít bez omezení a klidně od rána do večera, jak je komu vhod.

Říká se, že je rooibos skvělým na kožní problémy – je nutné ho pít, anebo jím místa potírat?

Oboje je správně. Rooibos je velice šetrný k pokožce a tak ji vhodný i pro citlivou pokožku malých miminek. Pití pročistí zevnitř, a potírání zrychlí hojení ran. Vhodné jsou i koupele.

Reagovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *