Poznejte historii rooibosu

Poznejte historii rooibosu

Oblíbený červený čaj, jak se mu často přezdívá, má, ač se možná nezdá, dlouhou historii. U nás je sice v podvědomí národa teprve jen pár let, ale v Evropě jako takové se vyskytuje již více než sto let. Jeho samotná historie je ale přece jen o něco delší.

Diskuze o rooibosu často bývají vedeny na téma – zda je to čaj, nebo není. Ve své podstatě je hodnocen jako nečaj, ale názor většího počtu veřejnosti jej hodnotí, jako prostý čaj – zalévá se horkou vodou, nechává se vyluhovat a pije se pro dobrou chuť, požitek, ale i díky zdraví prospěšným látkám a dobrému vlivu na lidský organismus.

Rooibos je tak skvělým nápojem, že změnil názor usedlých Holanďanů a ti mu dali přednost před klasickým černým čajem, který po léta pili. Na světě, respektive v Jihoafrické republice se pije již více než tři sta let a to především proto, že obsahuje plno vitamínů, minerálů a zejména pak antioxidantů.

Čajovník kapský je keř, z jehož jehličnatých lístků se rooibos připravuje, se vyskytuje pouze v Jihoafrické republice, a to asi dvě stě kilometrů severně od Kapského města, v oblasti zvané Cedarberg. Zde je velice divoká příroda, mohutné skály a žijí tu také levharti. Jde o jedinou oblast přirozeného výskytu Čajovníku kapského.

Tento keř již tři sta let zpátky vysekávali svými sekerami tamější obyvatelé a jehličkové lístky sušili, aby je pak později mohli použít. Vařili z nich čaje i obklady a výtažky z rostliny se staly součástí tradiční medicíny v Jihoafrické republice. Lidé rooibosu už tenkrát přikládali magické účinky, kterých se snažili za všech okolností využít.

Už tenkrát znali lidé přesný postup, jak sesbírané lístky rostliny sušit a připravovat, aby z nich dostali maximum a mohli uchovat co nejdéle. V době kolonizace na tento výborný čaj přišli holandští usedlíci a začali rooibos pít už jen jako levnou náhražku pro ně tenkrát velice oblíbeného a milovaného černého čaje.

Do historie rooibosu se zapsal botanik Carl Thunberg , když v roce 1772 přednášel o keři Čajovníku kapském v Evropě. Ale velkým rokem v dějinách dnes oblíbeného čaje-nečaje, byl rok 1904, kdy Benjamin Ginsberg odkupoval od domorodců v Jihoafrické republice právě rooibos a ten přiváží do Evropy.

Horský čaj, jak jen starousedlíci na jihu Afriky nazývali, ihned v Evropě zachutná a díky tomu posléze Ginsberg může založit rodinný podnik, který mimochodem funguje dodnes a soustředí se zejména na dovoz a zpracování čaje rooibos. Což samo o sobě svědčí o významné popularitě afrického čaje na starém kontinentě.

Jenže tím stručná historie rooibosu nekončí. V roce 1995 se na světové trhy vrhá zelený rooibos, jež má podobnou chuť, nálev, barvu i aroma klasického a oblíbeného zeleného čaje, ale neobsahuje kofein, což vyhovuje většině lidí, kteří kofein z jistých důvodů nemohou požívat a zelený rooibos si své místo ve světě popularity čajů celkem rychle vybuduje.

A aby rooibosu nebylo málo, v roce 2006 se světu představil rooibos espresso, který chutná jako káva, ale opět s tím rozdílem, že neobsahuje kofein, kdežto řadu zdraví prospěšných látek.

Reagovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *