O nápoji yerba mate

o-napoji-yerba-mate

Ještě jste o nápoji yerba mate neslyšeli? V tom případě jen ten nejvyšší čas, nějaké ty informace načerpat.

Yerba mate pochází z Jižní Ameriky, původně nápoj Indiánů kmene Guaráni, kteří žili na území dnešní Paraguaye. Proto i rostlina, z jejíchž lístků se významný čaj připravuje, se jmenuje Cesmína Paraguayská. Ale zpět k Indiánům kteří nápoj užívali jako Nápoj Bohů a podle legendy jej uctívali jako dar od Bohů za poděkování před jaguárem.

Už tehdy byly známy pozitivní účinky na lidský organismus, ale ne všechny, ty se postupem času objevovaly a největší rozmach nastal až na počátku dvacátého století. Do té doby jej pily pouze příslušníci kmene pro zahánění hladu a také dodávku potřebné energie. Pro stejné účinky se na území svého objevu pije i dnes a také proto, že významně zbystřuje smysly.

Do Evropy se poprvé nápoj yerba mate dostal až v polovině šestnáctého století, během zámořských objevů a plaveb. Nejprve jím byli námořníci pohoštěni, poté fungoval nápoj i jako platidlo při výměnném obchodu. Na čas se tak dostal yerba mate do Evropy. Tím se stal yerba maté také symbolem přátelství.

Poté následovala léta, kdy se nápoj vytratil, poté znovu v Evropě objevil a tak pořád až do zmíněného začátku dvacátého století, kdy vznikly zcela první rodinné továrny pro zpracování a následnou výrobu hotových čajů yerba mate.

Již tenkrát bylo známo, že nápoj významně zahání pocit hladu i únavy a lidskému organismu dodává mnoho energie, jak fyzické, tak té pozitivní. Významně odbourává stres a vnitřní napětí a lidé jsou pak vlídnější, veselejší a celkově milejší.

Dnes už víme, ž mimo to umí yerba maté také významně redukovat tělesnou hmotnost. Právě díky zahánění pocitu hladu a dodávky potřebné energie lidé méně jedí a tím následně hubnou. Samozřejmě by nápoj v žádném případě neměl nahradit běžnou stravu, pouze její množství zredukovat a hubnoucímu dodat pozitivní sílu pro hubnutí.

Yerba mate je známý životabudič s obrovským obsahem řady vitamínů, minerálů a dalších potřebných látek. Z vitamínů jsou to: C, A, mnoho vitamínů B, ale také řada antioxidantů, které nejenže šetrně a precizně očišťují organismus zevnitř, ale napomáhají právě i v boji s řadou nemocí a mimo to fungují i jako prevence závažných chorob, jako je rakovina, nebo kardiovaskulární nemoci srdce. Snižují hladinu cholesterolu v krvi a tím také snižují tlak.

Čaj yerba mate pije po celém světě mnoho lidí a také řada významných osobností a světových celebrit. Je to silný životabudič, který nejenže prodlužuje fyzické mládí, ale dodává pozitivní sílu a dobrou náladu.

V současné době je velká poptávka po tomto čaji v Sýrii a největším vývozcem a distributorem čaje yerba mate je Brazílie.

Pokud si chcete vychutnat nápoj přesně tak, jak se pije v Paraguayi, Uruguayi a také Argentině, tedy zemích svého původu a tradiční přípravy, pak si pořiďte kalabasu – nádobu z malé vydlabané dýně, a nápoj yerba maté pijte pomocí bombilly, tedy speciálního brčka.

Reagovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *