Na co dát pozor při přípravě yerba mate

Příprava yerba mate čaje

Lahodný a svěží nápoje yerba mate někteří zařazují jako čaj, jiní mu však přiřazují označení „nečaj“. V každém případě jde o nápoj, který si postupně získává u nás, ale i na světě mnoho příznivců. Ve svých zemí původu –jihoamerické Paraguay, Uruguay a Argentina, je yerba mate tak běžným nápojem, že je vůbec nejčastěji konzumovaným.

To, jak správně nápoj připravit, či servírovat je zmíněno v jiných článcích, zde se zaměříme na odstranění chyb, které často lidé dělají a jak si nápoj yerba mate co nejlépe vychutnat.

V úvodu je také nutno zmínit, že nejde o nic složitého, co by běžný dospělý občan nezvládl. Prakticky nejde o to, aby se z přípravy udělala velká akce, kdy dotyčný připravovatel bude stroze stát a bát se udělat jakýkoli krok vedle, ale vyhnout se častým začátečnickým chybám a mít vše správně nachystáno.

Tou první, velice častou chybou je nesprávné první použití kalabasy, tedy speciální nádobky na yerba mate. Lidé, kteří již tento nápoj okusili v čajovně, a velice jim chutnal, touží po podobném zážitku i v domácích podmínkách. Proto co nejrychleji sedají k internetu a objednávají nejen balení sušené yerba mate, ale i tradiční kalabasu spolu s bombillou.

Což je výborný nápad, pakliže si chci skutečnou atmosféru, chuť i vůni vytvořit i doma. Jenže řada takových nadšenců ihned po prvním použití kalabasy zažívá hořké zklamání nad tím, že jimi uvařený nápoj yerba maté nemá tu správnou chuť, jakou v čajovně okusili. Proto se k dalším podobným akcím nechystají, a pokud ano, tak až za hodně dlouhou dobu a to je ta chuť ještě horší.

Kalabasu je nutno nejprve na použití řádně připravit. Podle tradiční přípravy naplníme nádoby sušenými lísky cesmíny, tedy sypané yerba mate a zalijeme, ale pozor – pouze horkou vodou, která musí mít teplotu v rozmezí sedmdesáti a osmdesáti stupni celsia. A poté necháme louhovat celých dvacet čtyři hodin.

Následující den však silně vyluhovaný nápoj nepijeme, ale nádobu vyprázdníme a řádně vymyjeme. V tuto chvíli je správný čas na to vzít do ruky kávovou lžičku a vydlabat zbytky vnitřní dužiny z kalabasy.

Jakmile máte hotovo, pokračujeme v procesu dále a to tak, že opět naplníme do tří čtvrtin kalabasu sypaným nápojem yerba mate a opět zalijeme horkou vodou, stejné teplotu. A stejně, jako předchozí den, i tento necháme kalabasu, bez míchání a třepání odležet a až po dvaceti čtyřech hodinách opět zcela vyprázdníme a vymyjeme. V tuto chvíli je nádoba připravena k použití. Celý proces se nazývá „currado“ a pokud je vám líto zbytečné vyhozené směsi čaje, pak musíte počítat s tím, že po několik příprav ještě stále nebude yerba mate to, co by mělo.

Velmi častou chybou všech, co nápoj yerba mate připravují je, že nepoužívají vlažnou vodu, o správné teplotě padesát stupňů, a ještě častěji chybují v tom, že dolévají čaj vodou vařící. Horká voda musí mít teplotu mezi 70 a 80 stupni celsia. Jinak bude nápoj hořký a zbaven většiny zdraví prospěšných látek.

A do třetice chyb, které děláme nejčastěji, je spíše takový český, či rovnou evropský nešvar s to v míchání bombillou nebo celou kalabasou. V žádném případě to nedělejte. S nádobou se třese pouze před zalitím a vložením bombilly. Poté již pouze doléváme vodou, ale nesmíme ani míchat, ani třást. Tak jedině zakalíme chuť nápoje a ještě jako bonus navíc ucpeme bombillu takový čajovým prachem.

Reagovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *