Co je to bílý čaj

bílý čaj

Lidé rádi pijí zelený čaj, jež považují za nejen lahodný, ale i velice zdraví prospěšný. Navíc obsahuje kofein, který se uvolňuje postupně, takže dodává člověku energii po delší dobu, než stejné množství povzbuzující látky obsažené v kávě. V poslední době však narostla poptávka po čaji bílém, který se získává, stejně jako čaj zelený z rostliny Kamélie čínské.

Historie bílého čaje

Pití čaje zná lidstvo již více než dvanáct set let a především ve východních zemích, státech Asie, je tato činnost brána jako hotový rituál. A ani dříve tomu nabylo jinak. Bílým čajem uctívali císaři staré Číny své nejvzácnější hosty. Obecně platilo pohoštění bílým čajem jako nejvyšší pocta od císaře.

Legenda tvrdí, že čaj objevil panovník Shen Nung, který při své cestě po Číně se utábořil a chtěl si uvařit čaj. Když v tom zafoukal vítr a lísky z keře zavál právě do kotlíku nad ohněm. Náramná chuť císaři zachutnala a nechal rostliny vysadit.

Dnes je bílý čaj stále oblíbený a pijí ho lidé po celém světě. Pro svoji nezaměnitelnou chuť i vůni je vyhledáván všemi, kteří si rádi posedí u hrnku dobrého nápoje. Bílý čaj je velice jemný, s lahodnou lehkou chutí a náramně příjemnou vůní.

Sklízení bílého čaje

Cena pravého bílého čaje je výrazně vyšší, než třeba u zmíněného zeleného čaje, nebo jiného druhu a to tím, protože se dá sbírat jen několik málo dní v roce a vždy ráno, kdy slunce začíná vycházet, ale ještě je dostatečná rosa. Musí se přesně vystihnout okamžik, kdy se ještě lístky neotevřou, aby ta specifická a nezaměnitelná chuť a vůně zůstala uvnitř. Takto uzavřená poupata, která v sobě skrývají tolik dobrého, jsou napovrch poseta bílými chloupky, které dávají čaji jeho název – bílý.

Příprava bílého čaje

Pokud si hodláte připravit bílý čaj, je nutné pamatovat, že abychom získali tu správnou chuť i vůni, je nezbytné, dodržet důležitou zásadu a čaj nezalévat vroucí vodou, která přesáhne osmdesát stupňů celsia.

Zdraví a bílý čaj

Vědecky bylo dokázáno, že obsah látek v bílém čaji výrazně prospívá celkovému zdraví jedince. Velké množství obsažených antioxidantů blahodárně působí na naše tělo zevnitř a nejen že tím zabraňuje vzniku a rozvoji bažných nemocí a nachlazení, ale dokonce prý významně podporuje boj s rakovinou. Pití bílého čaje pročišťuje tělo zevnitř, odstraňuje jedovaté látky a posiluje imunitu.

Hodí se bílý čaj na hubnutí?

Významné účinky má bílý čaj i na redukci váhy. Pravidelné pití urychluje metabolismus a tím podporuje zdravé trávení, které vede ke snížení tělesné váhy. Pokud se na proces podíváme hlouběji, zjistíme také, že látky obsažené v bílém čaji zabraňují narůstání tukových buněk a naopak redukují objem těch stávajících. Pití bílého čaje výrazně podporuje hubnutí.

Kosmetika s bílým čajem

Perfektních účinků bílý čaj dosahuje i v kosmetice. Významné množství antioxidantů zabraňuje fyzickému stáří a bylo prokázáno, že lidé, kteří pravidelně pijí bílý čaj, jsou vitální, mají pružkou a pevnou kůži, dobrou náladu a celkově vypadají mladší, než jejich vrstevníci. Kosmetika s obsahem látek bílého čaje sice není levnou záležitostí, ale je velice šetrná a účinná na pokožku.

Reagovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *