Co je kvetoucí čaj

Kvetoucí čaj

Jestliže si chcete vychutnat nejen kvalitní čaj, ale pokochat se i pohledem na krásu přírodního úkazu, je pro vás jako stvořený kvetoucí čaj.

Asi nikoho nepřekvapí, že kvetoucí čaj pochází z Číny, kde nikdo přesně neví, kdy vznikl. Jisté však je, že jeho významné pití počalo někdy v padesátých letech minulého století a u nás se hojně rozšířilo teprve nedávno. I tak si však během chvíle získalo řadu příznivců a snad každý, i ten nepříliš hojný pijan čaje by chtěl alespoň jednou za život okusit a na vlastní oči vidět, jaké to je, když před ním kvete čaj. Což neznamená, pozorování růstu keře, ale rozkvétání jednotlivých lístků čaje, přímo v šálku.

Mnoho lidí se ptá, co je to za rostlinu, která plodí takové květy a zda si ji mohou vypěstovat i doma. Jenže to není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Samotné květy, které koupíte dnes už v každé běžné prodejně dobrého čaje, jsou uměle vytvořené útvary. Číňané skládají a svazují jednotlivé čajové lístky a doprostřed vkládají květ jasmínu, ibišku, chryzantémy, lilie či jiné. Pospolu se pak takovéto květenství suší, a následně prodává a připravuje.

Čaj může být jak bílý, tak zelený a nejlépe takový nápoj připravíte ve skleněném šálku, aby na rozkvétající se čaj bylo vidět ze všech stran. Na dno vložíte jeden květ a zaléváte horkou vodou, která však nesmí přesáhnout teplotu osmdesáti stupňů celsia. Rozkvétání trvá od jedné do deseti minut a následně se může voda dolévat. Nutné je však dodržet dobu louhování, zejména pak u zeleného čaje. Čaj se poté totiž stává hořkým, až trpkým na chuť, což zkazí celkový požitek z pití tohoto čaje.

Další zajímavostí je, že každý takový květ je svým způsobem originál, protože lístky bývají k sobě svazovány různými způsoby – podle oblasti i zručnosti samotného vazače.

Nejhodnotnějšími čaji jsou Bai Hao a Yin Zhen, které v sobě spojují nejen lahodný čaj, ale skutečnou kvalitu. Samotné kvetoucí čaje pak bývají pojmenovány podle výsledného efektu při „kvetení“. Například Kráska v růžovém, Sluneční paprsek, Amorův šíp. Krásný je čaj s pojmenováním Tančící víla a také nekonečná láska a mnoho dalších.

Mimo krásný zážitek a lahodný čaj v sobě kvetoucí čaj skrývá i spoustu blahodárných účinků na lidský organismus. Pravidelné pití kvetoucího čaje nejen že perfektně očišťuje organismus, ale zbavuje tělo i nahromaděných toxinů a nebezpečných látek, v konečném důsledku je pak tělu zachována mladistvost, kůže je pevná, pružná a pleť působí daleko mladším vzhledem, než ji ve skutečnosti čítá.

Mimo to je pravidelní pití kvetoucího čaje skvělé jako významná ochrana před vznikem řady vážných nemocí, jako jsou rakoviny, ale i srdeční onemocnění a zejména pak infarkt. Významné je i ustálení krevního tlaku v předepsané míře a co je vůbec zajímavé, že pravidelné pití kvalitního kvetoucího čaje ochrání zuby před zubním kazem a jinými nemoci chrupu.

Reagovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *