V čem připravit práškový čaj matcha

Příprava čaje matcha

Vyznavači tradičních čajových rituálů již museli slyšet o čaji matcha, zeleném prášku, který se našlehá s vodou a vytvoří skvělý nápoj plný výtečných prvků a také skvělé, svěží chuti. Jenže aby byl nápoj dokonalý, a čaj jsme popíjeli tak, jak se má pro zachování té nejlepší chuti i aroma, je nutné pamatovat na důležitost speciálních pomůcek, které jsou k tomuto zvyku třeba.

Čajová miska, ze které se tradiční matcha pije, se nazývá chawana má tradici někdy od šestnáctého století. Za vznik této misky, která obývá snad každou běžnou japonskou domácnost, vděčíme Sen Rikyovi, japonskému čajovému mistrovi, který přišel na to, že aby matcha skutečně chutnala jako matcha, potřebuje mít možnost se plně rozvinout a to se podaří jedině v čajové misce, pro tento nápoj určený.

Byl dokonce přesvědčen, že jedině z této misky se dá matcha pít, jinak jde o hanebnost, až dokonce hřích.

Pokud zabrousíme ještě více do dějin, zjistíme, že už ve staré Číně se matcha popíjela ze speciálních čajových misek. Byly to však jiné misky, jaké známe dnes z Japonska a také matcha nebyla tou pravou matchou. Nicméně toto byl okamžik a důvod, aby se začal čajový mistr Rikyo o misky zajímat a vyvíjet je tak k dokonalosti a perfektnímu použití. Zjistil tehdy, z dostupných zdrojů, že v Číně už mnoho let zpět právě taková čajová miska dodala nápoji skvělou chuť a zvýraznila i aroma.

Škola keramiky Šaje tak na žádost čajového mistra vyvinula přesně takovou misku, jakou si podnele nákresů a přání přál. Miska byla pojmenována tentok a dodnes je v tradičních prodejnách čaje matcha v Japonsku k sehnání. Základ misek samozřejmě spočíval v čínských čajových miskách, ale Sen je dovedl k dokonalosti.

Jenže to mu jakoby nestačí, neustále se mu zdá, že miska není úplně ta, kterou by se přál a tak bádá a zkouší, přemýšlí, až se zrodí nová miska na čaj metcha. Podle filozofie jménem Wabi, která hlásá, že v jednoduchosti je krása, vzniká jednoduchá miska, bez jakýchkoli ozdob. Prý není nutné mít na misce ozdoby, které jedině přitáhnou zrak, ale zbytečně misku zatěžují.

Sen Rikyo byl původem Korejec a svým bádání tak dal za vznik speciální keramice, konkrétně zvané raku, jejíž hlavní součástí byla a dodnes je, miska na čaj matcha, cho-jiro. I dnes je běžně k sehnání, nicméně je důležité počítat s tím, že jde o velice drahé a vzácné misky. Taková miska samozřejmě neměla jedinou ozdobu, byla velice prostá a pozornost se upíjela k vnitřku misky. Ten musel být naprosto hladký a s perfektně hladkými okraji. Jedině tak mohlo být dokonáno, aby byla zachována chuť čaje matcha a pijan si tak mohl vychutnat každý doušek.

Dalším důležitým mezníkem v historii čajových misek na matchu, zaznamenal Senuv učeň, Furuta Oribe. A ten asi svého učitele moc neposlouchal, protože udělal přesně to, co jeho mistr po celá léta odsuzoval – zdobení. Misku sice ponechal s jemnými kraji a naprosto precizně hladkým vnitřkem, ale zevnějšek byl bohatě zdoben barevnými motivy v sytých kontrastech. Samozřejmě s tím nemohl vyrukovat ihned, když jeho učitel ještě žil. S představením nové čajové misky počkal, až jeho mistr zemře. Kruté, ale bohužel jinak nemohl. Oribe tak dal za vznik novému stylu Oribe.

Pakliže si chceme i dnes vychutnat dokonalou chuť matchy, je nutné, abychom výběr misky nepodcenili. Je celkem nepodstatné, zda zvolíme barevnou a bohatě zdobenou, anebo prostou a jednoduchou. Vždy bereme ohled na to, aby vnitřek byl zcela hladký a nápoji nedovoloval usazení zrníček. Spodní část zas musí být hrubá, aby miska skvěle seděla na podložce a neklouzala. Pro zimní období se doporučují úzké misky, v létě pak široké.

Reagovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *