Rooibos versus zelený čaj

Rooibos versus zelený čaj

Ještě nedávno byl rooibos, jinak také zvaný červený čaj, považován za levnou náhradu klasického čaje. Za což zejména mohou Holanďané, kteří jej takto brali. Při kolonizaci v osmnáctém století, kdy se na jihu afrického kontinentu usadili, pro ně bylo drahé, nechat si oblíbený černý čaj dovážet, a tak se smířili s rooibosem, který jim jejich oblíbený nápoj připomínal a byl pro ně mnohem lépe dostupnější.

Rooibos byl už v té době součástí tradiční jihoafrické lidové medicíny a v léčitelství mu lidé přisuzovali čarovnou, magickou moc. Rooibos se běžně pije s mlékem a pijí ho všichni – od malých dětí až po senilní staříky. V Kapském městě je tak běžný, že jej mají ve všech čajovnách a předhání se, kdo dělá nejlepší. Nejen že dokáže perfektně vzpružit, ale je prospěšný i na lidský organismus hned z několika hledisek.

Proto je také často srovnáván se zeleným čajem. A není divu. Oba dokážou výborně povzbudit a také mají řadu antioxidantů, které jsou prospěšné pro lidské tělo a jeho správné fungování. Je tedy na místě, položit si otázku – kterou variantu raději zvolit – zelený čaj, nebo rooibos?

Samozřejmě že odpovědět není až tak jednoduché, nebo lépe řečeno správně odpovědět není jednoznačné. Záleží také na dalších souvislostech a také to, jak si správné pití představujeme. Ale co je vůbec nejúčinnější, je pír oba – jak zelený čaj, tak rooibos.

Zelený čaj i rooibos mají mnoho společného. Oba výtečně povzbudí organismus a jsou také zdravější, než káva. Navíc jsou oba skvělými doplňky stravy, pakliže se rozhodneme pro redukční dietu. To jsou asi takové ty základní vlastnosti a společné rysy obou nápojů. A dokonce je nutné zmínit i zelenou variantu rooibosu, která je chutí i barvou velice podobná oblíbenému zelenému čaji.

Přitom existují mezi oběma nápoji dost podstatné rozdíly. Tak například – ten první spočívá v době, jakou se oba nápoje pijí. Zatímco u zeleného čaje první počátky objevu a pijí, sahají až pět tisíc let zpět, rooibos se těší přízni svých pijanů teprve tři sta let.

Do karet rooibosu hraje fakt, že neobsahuje kofein a přitom má povzbuzující účinky jako tato látka. Tím pádem se může pít bez omezení a to od rána do večera. Kdežto zelený čaj derivát kofeinu obsahuje a tak se může pít pouze v omezeném množství. Jinak dochází k vedlejším účinkům a je tělu škodlivý.

Dalším důležitým bodem srovnání jsou obsažené antioxidanty, což jsou látky, které ničí jedy uvnitř těla a sprovází je z těla ven. bojují také proti rojení rakovinotvorných buněk a tak jsou významnými pomocníky proti vzniku a rozvoji obávané nemoci – rakovině.

Jak zelený čaj, tak rooibos mnoho antioxidantů obsahují. Jenže každý tak trochu z jiného druhu. V zeleném čaji je to zejména katechin, který je hlavním bojovníkem proti rakovinotvorným buňkám, takže z hlediska rakoviny, je zelený čaj jejím velkým nepřítelem. V rooibosu jsou zase notofagina aspalatin, jež zabraňují vzniku a rozvoji svalových zánětů. Podporují tak zdravé srdce, cévy a jejich fungování.

A pro srovnání v číslech, jak si oba nápoje mezi s sebou vedou, je to následovně: ve škále ORAC je pro řádný příjem antioxidantů do těla zadán příjem 5000 ORAC. V šálku zeleného čaje je 1250 ORAC, kdežto v rooibosu se hodnota pohybuje v rozmezí 750 až 1100 ORAC.

Reagovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *