Rooibos versus zelený čaj

10.07. 2014 • Rooibos 4845x

Ještě nedávno byl rooibos, jinak také zvaný červený čaj, považován za levnou náhradu klasického čaje. Za což zejména mohou Holanďané, kteří jej takto brali. Při kolonizaci v osmnáctém století, kdy se na jihu afrického kontinentu usadili, pro ně bylo drahé, nechat si oblíbený černý čaj dovážet, a tak se smířili s rooibosem, který jim jejich oblíbený nápoj připomínal a byl pro ně mnohem lépe dostupnější.

Rooibos byl už v té době součástí tradiční jihoafrické lidové medicíny a v léčitelství mu lidé přisuzovali čarovnou, magickou moc. Rooibos se běžně pije s mlékem a pijí ho všichni – od malých dětí až po senilní staříky. V Kapském městě je tak běžný, že jej mají ve všech čajovnách a předhání se, kdo dělá nejlepší. Nejen že dokáže perfektně vzpružit, ale je prospěšný i na lidský organismus hned z několika hledisek.

Proto je také často srovnáván se zeleným čajem. A není divu. Oba dokážou výborně povzbudit a také mají řadu antioxidantů, které jsou prospěšné pro lidské tělo a jeho správné fungování. Je tedy na místě, položit si otázku – kterou variantu raději zvolit – zelený čaj, nebo rooibos?

Samozřejmě že odpovědět není až tak jednoduché, nebo lépe řečeno správně odpovědět není jednoznačné. Záleží také na dalších souvislostech a také to, jak si správné pití představujeme. Ale co je vůbec nejúčinnější, je pír oba – jak zelený čaj, tak rooibos.

Zelený čaj i rooibos mají mnoho společného. Oba výtečně povzbudí organismus a jsou také zdravější, než káva. Navíc jsou oba skvělými doplňky stravy, pakliže se rozhodneme pro redukční dietu. To jsou asi takové ty základní vlastnosti a společné rysy obou nápojů. A dokonce je nutné zmínit i zelenou variantu rooibosu, která je chutí i barvou velice podobná oblíbenému zelenému čaji.

Přitom existují mezi oběma nápoji dost podstatné rozdíly. Tak například – ten první spočívá v době, jakou se oba nápoje pijí. Zatímco u zeleného čaje první počátky objevu a pijí, sahají až pět tisíc let zpět, rooibos se těší přízni svých pijanů teprve tři sta let.

Do karet rooibosu hraje fakt, že neobsahuje kofein a přitom má povzbuzující účinky jako tato látka. Tím pádem se může pít bez omezení a to od rána do večera. Kdežto zelený čaj derivát kofeinu obsahuje a tak se může pít pouze v omezeném množství. Jinak dochází k vedlejším účinkům a je tělu škodlivý.

Dalším důležitým bodem srovnání jsou obsažené antioxidanty, což jsou látky, které ničí jedy uvnitř těla a sprovází je z těla ven. bojují také proti rojení rakovinotvorných buněk a tak jsou významnými pomocníky proti vzniku a rozvoji obávané nemoci – rakovině.

Jak zelený čaj, tak rooibos mnoho antioxidantů obsahují. Jenže každý tak trochu z jiného druhu. V zeleném čaji je to zejména katechin, který je hlavním bojovníkem proti rakovinotvorným buňkám, takže z hlediska rakoviny, je zelený čaj jejím velkým nepřítelem. V rooibosu jsou zase notofagina aspalatin, jež zabraňují vzniku a rozvoji svalových zánětů. Podporují tak zdravé srdce, cévy a jejich fungování.

A pro srovnání v číslech, jak si oba nápoje mezi s sebou vedou, je to následovně: ve škále ORAC je pro řádný příjem antioxidantů do těla zadán příjem 5000 ORAC. V šálku zeleného čaje je 1250 ORAC, kdežto v rooibosu se hodnota pohybuje v rozmezí 750 až 1100 ORAC.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Rooibos'
Tipy na jiné články