O práškovém čaji matcha

O práškovém čaji matcha

Zelené zlato. Tak by se dalo zelenému čaji z Japonska přezdívat. I když on až tak úplně z Japonska není. Sice je s Japonskem spjat a jeho popíjení je zde tak tradiční, že ani Japonci sami nepochybují o tom, že matcha je právě jejich jakýmsi kulturním dědictvím. Jenže pravý původ má čaj matcha v Číně.

Matcha se vyrábí z čajových lístků Čajovníku čínského a i jeho úprava, tedy mletí na prášek, se praktikovalo již v Číně. Tam se sušené čajové lístky mlely a lidé zpozorovali, že tato úprava je pro organismus opět o něco prospěšnější. Taková úprava se dostala do podvědomí většiny obyvatelstva, a zraku neušla ani jednomu mnichovi, který čaj jako první vůbec, přivezl čaj právě do Japonska. Stalo se tak ve dvanáctém století.

Od té doby se tedy takto čaj mele i v Japonsku a neustále šel jeho vývoj spolu s uplynulými lety. Japonci techniku mletí a vůbec pěstování i přípravy čaje matcha dovedli až do úplné dokonalosti. Proto je tento čaj považován za nejcennější zelený čaj na světě vůbec. Má jemnou chuť, hodně sytou zelenou barvu, ale hlavně má oproti klasickým čajům mnoho látek, které se právě díky mletí dostanou do lidského organismu a správně zužitkují.

Již Samurajové popíjeli rádi matchu, pro chvíle pohody, uklidnění, ale také načerpání potřebných sil. Cítili z něj úlevu a tak si s radostí šálek vychutnávali.

Čaj matcha se dnes běžně popíjí a připravuje na tradičních japonských slavnostech, nebo běžných oslavách. Jde o jakousi noblesu a pije jej zejména japonská vyšší vrstva. V čaji je nejen síla a vytrvalost, ale i nalezený příjemný klid.

Nejen pozitivními silami je čaj matcha naplněn. Obsahuje i řadu vitamínů, minerálů a skvělých antioxidantů. To je důvod, proč po vypití šálku matcha se cítí člověk silný, plný energie, ale také poštovní nálady. Dlouhodobé pravidelné pití posílí přirozenou imunitu a obranyschopnost organismu, čelit vnějším nepříznivým vlivům mnohem odhodlaněji.

Japonci v pití matchy spatřují především čerpání energie a pozitivní nálady. Nutno zmínit, že jde o práškový zelený čaj, jehož konzistence se podobá známému kakau, nebo hladké mouce. V Japonsku je čaj milován i pro svoji podmanivou chuť a možná i sytou, zelenou barvu.

Než se čaj dostane do našich šálků, je nutné, aby prošel speciální technologií při pěstování a následném zpracování. Důležité je to, že nějakou dobu před sklizní, se keře čajovníku přikrývají, aby na ně nepůsobilo okolí a chlorofyl, který je v tu chvíli v lístcích silně obsažen, se nevytrácel. Na nějakou dobu se tedy přikryjí a poté sbírají.

10

Následně se lístky zpracovávají podobných stylem, jako u jiných zelených čajů. Nechají se zvadnout a pak se suší. U matchy však tímto zpracování čaje nekončí. Teď přichází pravá senzace, která zajistí, že je matcha taková, jaká je. Lístky se melou na jemný prášek. A není to žádnou novinkou, kterou by Japonci vymysleli, takto se mlelo už v Číně.

Díky tomu se z čaje dostávalo vskutku to nejlepší a matcha tak působila jako lék porti otokům, zánětům, ale i horečkám.

V Japonsku to následně dovedli k dokonalosti a míchají čaj bambusovou metličkou, zvanou chasen. Ta vyšlehá čaj tak, aby byl lahodný a plný zdraví. Pití matchy funguje jako prevence rekoviny a také zpomaluje stárnutí.

Reagovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *