Jak se pěstuje zelený čaj pro přípravu matchy

Zelený čaj matcha

Ač se čaj matcha pil už dávno ve staré Číně, Japonci toto pití povznesli na pravou úroveň. Díky nich je nápoj matcha jistou ukázkou prestiže a podává se i v té nejvyšší společnosti.

Příprava celého čaje přitom není ponechána náhodě a ihned od prvnách počátků, sazenic, pěstování, ale i sklizně a následného zpracování, je čaji věnování zvláštní pozornost. Taková, jako žádnému jinému čaji na světě a tím pádem se také matcha řadí mezi nejdražší čaje na světě. Proto je již jistou známkou prestiže a kdykoli vám bude čaj matcha nabídnut, nikdy jej neodmítejte. Skutečně stojí za to.

Vše začíná již od sazenic. Protože matcha je výsledkem zpracování čajových lístků z Čajovníku čínského, ostatně jako většina jiných čínských a japonských čajů, aby se stala skutečným pokladem mezi těmi ostatními, skvělými čaji, je brán velevážený ohled na výběr sazenic. Ty prochází zvláštní kontrolou a odborní pěstitelé vybírají ty nejlepší a nejvhodnější sazenice, které zasadí na plantážích a ze kterých se následně zpracuje matcha.

Vůbec celý ten proces zasetí, i péče o keře je zdlouhavým a snad i nekonečným. Pěstitelé mu věnují opravdu tu nejlepší péči a snaží se, aby výsledný nápoj byl tou nejlepší vizitkou jejich celoroční náročné práce. Denně chodí a kontrolují lístky a také vše korigují s aktuálním počasím. První sběr ze zasazeného keře čajovníku probíhá nejdříve až po pěti letech od zasazení.

Během té doby probíhá celková péče o rostlinu, aby dobře prosperovala a dala tak výsledný produkt té nejlepší kvality. Nejvíce plantáží pro výrobu matchy jsou v samotném centru Japonska. Jakmile tedy čajovník dospěje do té správné doby, je možné sklízet. Jenže ne vše probíhá zcela v jednoduché režii.

V první polovině dubna se celé keře zakryjí tak, aby k rostlinám nepronikalo celých devadesát procent světla. Takové překrytí trvá rovných dvacet dnů a vždy tak učiní pěstitel až poté, co zkontroluje, že jsou na čajovníku pučící pupeny.

Tento jev je velice důležitý právě proto, aby bylo zamezeno fotosyntéze a v lístcích čaje stále zůstávalo velké množství chlorofylu, který je v tomto ohledu právě nejdůležitější. Výslednému čaji matcha zas dodává chuť obsažená látka, zvaná theanin.

Sklizeň čajových lístků probíhá po zmíněných dvaceti dnech, vždy začátkem května a podle doby sklizně je pak čaj poznačen. First flush, tedy zcela první sklizeň pak dává vzniknout tomu nejlahodnějšímu a zároveň také nejdražšímu čaji. Nicméně kdo ochutná, ví, že stojí za to.

Lze si povšimnout, že jakmile se lístky zakryjí, při sklizni všechny citelně zeslábnou, jsou tenké, křehké a také užší a delší. Tím se také pozná, že je vhodný čaj na sklizeň. Čajové lístky se pak dlouhým procesem zpracovávají a nejdůležitější moment nastává na samotném konci, kdy se křehké lístky čajovníku melou a dávají tak za vznik skvělému nápoji matcha. Mletí na jemný prášek zanechává v čaji všechny důležité látky a díky rozmělnění se všechny dostanou do těla a jsou tak prospěšné pro lidský organismus.

Reagovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *