Jak na přípravu čaje matcha

Matcha čaj s limetkou na na kraji a banány vedla

Malebné a kouzelné Japonsko, se svojí kulturou, krajinou, barvami a květy je pro nás, běžné Čechy, Evropany velkou exotikou. Čaj matcha, který již připravovali mniši v buddhistických klášterech již před několika stovkami let, se neustále drží a získává si oblibu i ve světě. Samotný čaj měl po staletí svůj vývoj a také technika zpracování a přípravy jistým způsobem pokročila. Mniči však tento um přípravy dovedli k naprosté dokonalosti. A pokud i vy, doma, ve svých domácnostech chcete okusit trochy tradičního Japonska, máte možnost při přípravě a ochutnávky jedinečného japonského nápoje – čaje matchy.

Samozřejmostí je dodržet zadaný postup. V jiném případě půjde o paskvil, které bude vypadat jako tragikomedie na japonskou kulturu, což může vyznít i dost urážlivě. Zvláště, budete-li svým výtvorem chtít pohostit návštěvu ze zahraničí a tím spíše, rovnou z Japonska. Možná to vezmou sportovně, ale podobně byste se asi tvářili, pokud jako typickému Čechovi, milující řízky a bramborový salát, by chtěli v cizině udělat sojový řízek a k tomu vaření klíčky.

Ale zpět z blahodárnému čaji matcha, které se skládá z miniaturních zrníček, rozdrcených čajových lístků. Tato směs se připravuje jinak než běžné čaje – rozhodně se nic neluhuje, ale rovnou vše pije. K přípravě bude ale potřeba zvláštní vybavení.

V první řadě si pořiďte chasen, což je speciální japonská bambusová metlička, přímo určena k přípravě nápoje matcha. K ní vám v dobré prodejně nabídnou i stojánek. Kupte i ten, protože jedině tak vám metlička co nejdéle vydrží. Stojánek totiž zajistí, že se po použití metlička dostane do takové polohy, aby co nejdříve a hlavně pořádně vyschla a tak také měl delší životnost. A aby příprava byla kompletní, ucelená, nesmí chybět chashak, což je speciální bambusová čajová miska.

Tak, nyní máme všechno, pakliže jsme nezapomněli koupit to nejdůležitější a to matchu. Také musíme pamatovat na to, že potřebujeme i dobrou vodu. Nejlepší je měkká voda a obecně platí, že čím měkčí, tím lepší. Ale úplně ta nejlepší je přírodní minerální voda. Pokud takovou nemáme, využijeme vodu filtrovanou a pokud ani takovou vymoženost doma nemáme, vodu jednoduše před použitím vyvaříme. To znamená, nechat ji zcela vyvařit na sto stupňů celsia a následně nechat zcela zchladit.

Jakmile i vodu máme připravenou, jdeme na to. Samotná příprava čaje matcha, ač by se mohla zdát jednoduchá, má celkem dvě fáze.

První znamená přesít matchu přes sítko a to, co v sítku zbude, nějaké kousky, okamžitě v čajové misce pořádně rozmíchat.

Pamatujeme na to, že na jeden gram matchy přichází sto mililitrů vody. Když už matchu máme připravenou, prosetou a nadýchanou. Ano, všichni dobře pochopili – prosívá se z podobného důvodu, jako mouka před pečením, aby byla směs taková nadýchanější a lépe se rozmíchala. V tomto okamžiku je čas na zahřátí vody. Necháme ji dovařit po bod varu a poté necháme zhládnout na osmdesát pět stupňů celsia.

Když voda chladne, můžeme si připravit matchu do šálku. Dále jednu čajovou lžičku, a jakmile zalijeme vodou, musíme mít připravenou již i metličku a tou rychlými pohyby šleháme. Šlehá se odspoda směrem nahoru, až se vytvoří zelená pěna a pokud máme po ruce kostky ledu, můžeme přidat i je a vytvoříme tak skvělý, svěží nápoj.

Reagovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *